Podkarpacie
Rzeszów
+48 533 078 852
hybryda13(at)gmail.com
Pon - Pią 11.00 - 17.00
Sob - Nie Nieczynne

Komornik sądowy – wróg czy przyjaciel piercerów?

kolczyk

Niezależnie od tego jaki zawód wykonujesz, czy jesteś piercerem, mechanikiem, kasjerem czy pielęgniarką, jeden zawód we wszystkich budzi duże emocje. Komornik to zawód, który wśród ludzi często budzi negatywne uczucia. Czy słusznie?

Życie bywa różne i czasem trafiają się patowe sytuacje. Pamiętajmy jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie znamy nikogo kto chciałby uczestniczyć w sytuacji w której musi wkroczyć komornik podkarpacie. Jednakże takie sytuacje się zdarzają, dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto wiedzieć na temat działań komorników sądowych.

Wpis został przygotowany na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej Komornika Sądowego Andrzeja Oczkowskiego.

Kim jest komornik sądowy?

Komornik to funkcjonariusz publiczny, który działa w tzw. rewirach przy sądzie rejonowym. Do zadań komornika należy ściąganie należności dla wierzyciela z dłużnika, zgodnie z orzeczeniem sądu. Działanie komornika reguluje kodeks postępowania cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych, oraz nadzoruje prezes właściwego terytorialnie sądu rejonowego. W skrócie: komornik doprowadza do realizacji orzeczenia wydanego przez sąd.

Kiedy komornik „wkracza do akcji”?

Komornik może przystąpić do działania tylko wtedy, gdy dłużnik pomimo wydanego przez sąd tytułu wykonawczego, nie spłaca zasądzonego zadłużenia. Dodatkowo, wszczyna on postępowanie komornicze jedynie na wniosek wierzyciela. Wierzyciel jest osobą podejmującą decyzje o skierowaniu sprawy do komornika oraz o tym z jakich środków przymusu dostępnych komornikowi, ma skorzystać. Najczęściej jednak jest to ściąganie długu poprzez: wynagrodzenie za pracę, rachunek bankowy, emerytura lub renta, nadpłaty podatku, ruchomości oraz nieruchomości dłużnika. Jeśli komornik w trakcie swoich działań zajmuje ruchomość lub nieruchomość, spienięża je w ramach licytacji komorniczej.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?

Zawsze przed przystąpieniem do egzekucji należności, komornik najpierw informuje dłużnika listownie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. To w tym liście znajdują się wszelkie informacje dotyczące długu tj. dane wierzyciela, kwota zadłużenia oraz wyrok sądu. Zanim jednak czekać na list od komornika można także informacje uzyskać w biurach informacji gospodarczej.

Czy da się rozłożyć na raty dług u komornika?

Najważniejszą informacją dotyczącą rozłożenie długu u komornika na raty jest to, że prośbę o spłatę długu ratalnie, należy kierować do wierzyciela. Nawet gdy skierujemy taką prośbę do komornika, to komornik i tak musiałby uzyskać pisemną zgodę wierzyciela na takie rozwiązanie.

Wybór komornika

Wierzyciel może sam wybrać komornika, który przeprowadzi egzekucje komorniczą. Musi on jedynie złożyć odpowiedni wniosek o wszczęcie postępowania komorniczego. Wniosek następnie należy skierować do komornika z rewiru, w którym mieszka dłużnik. Jeśli dłużnik mieszka przykładowo w Rzeszowie to najeży szukać komornik podkarpacie, i skierować wniosek do komornika z rewiru rzeszowskiego. Na szczęście dzięki regulującym to przepisom, każdy komornik sądowy ma nazwę właściwego sobie rewiru w nazwie kancelarii.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wyglądają takie wnioski, możecie sprawdzić tutaj.

Aby być na bieżąco z ciekawostkami ze świata śledź naszego bloga.

Comments are closed.